Dijital dönüşüm yolculuğunuzda sizinle birlikteyiz! Logo ürünleri ile iş süreçlerinizi kolaylaştırıyor, işinizi büyütmeniz için yenilikçi çözümler sunuyoruz.
Çap Teknoloji > Blog > Dijital Dönüşüm > Satış Otomasyonu
 • admin
 • Dijital Dönüşüm
 • Yorum yapılmamış

Saha Satış Otomasyonu

Satış ekibi otomasyonu olarak da ifade edilen saha satış otomasyonu, satış ekibini destekleyen ve satışların verimliliğini arttıran uygulamalardır. Saha satış otomasyonu satış esnasında alınan notlardan, ziyaret hazırlıklarına kadar birçok sürecin tek program üzerinden yürütülmesini sağlamaktadır. Anlık raporlamalar sunan bu sistemler işletmelere çeşitli avantajlar sağlarken saha satış personelinin de işini kolaylaştırmaktadır. Bu doğrultuda satış değişimleri ile yetersiz kalan CRm ve ERP gibi sistemlerin tamamlanması sağlanır.

Satış personelleri gün içerisinde çok yoğun olurlar. Demo, sipariş, ürün sunumu ve müşteri teması gibi çeşitli aktiviteler ile ilgilenirler. Bu noktada satış ekibi otomasyonu mobil asistana benzer bir şekilde işlerin planlanmasını sağlamaktadır. Hem sıcak hem de soğuk satış süreçlerinin yönetilmesini sağlayan bu uygulamalar ile  önceden oluşturulan günlük ya da anlık bir şekilde gelişen rotalarla müşterileri ziyaret etmenize yardımcı olur. Bu uygulamalar sayesinde satış ekibinin sahada online bir şekilde satış yapabilmesi, sipariş oluşturabilmesi, cari bilgileri kontrol edebilmesi ve tahsilat alabilmesi mümkün hale gelmektedir. Bunun yanı sıra e-arşiv, -fatura ve e-irsaliye gibi sistemlere de entegre edilmektedir.

Satış Otomasyonunun Satış Ekibine Katkısı

Satış otomasyonu yinelenen görevlerin otomatikleştirilmesini sağlamaktadır. Belirli aralıklar ile temas kurulmayan müşterileri hatırlatması ile satış ekibinin portföy hakimiyetinin artırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu noktada satın alınan CRm sistemlerinin raf yazılımı olmalarının önüne geçilerek satış ekibinin çok daha kolay bir şekilde veri girişi yapabilmesi sağlanır. Bu da oluşabilecek zaman kaybının önüne geçilmesini sağlar. Bu sistemleri kullanan atış ekipleri verilerin karmaşıklığından da kurtulmaktadır. Aynı zamanda karar verme sürecinin kısaltılması ve risklerin de en aza indirilmesi söz konusudur.

Saha Satış Otomasyonunun Amacı Nedir?

Bu otomasyonun en temel amacı tüm satış ekibinin işini kolaylaştırmak şeklinde açıklamak mümkündür. Satış otomasyonunun kullanıldığı işletmelerde satış ekibinin satışları artırmayı amaçladığı bilinmektedir. Bunlar genel olarak 3 ana şekilde oluşturulur.

 1. Satış ekiplerinin görevlerine odaklanmalarını sağlar. Zamandan tasarruf elde edilen ekipler yeni görevlere geçebilmelerdir. Yani ziyaretler ve dolayısıyla satışlar artış gösterecektir.
 2. Yöneticilerin satış süreçlerine olan hakimiyeti artar. Yöneticilerin verilere çok daha hızlı bir şekilde ulaşması sağlanırken raporlar ile satış süreçleri üzerinde de hakimiyet kurulur.
 3. Satış süreçlerinin etkili olarak tasarlanmasını sağlar. Bu sayede satış süreci çok daha verimli bir şekilde sürdürülmektedir. Satış ekipleri takip çağrılarını unutsalar dahi satış fırsatlarını kaçırmazlar.

Saha Satış Otomasyonunun Avantajları

Saha satış otomasyonu; sıcak, soğuk ve karma satış tekniklerinde kullanılmaktadır. Saha satış otomasyonu sayesinde fatura kesme, irsaliye kesme, araçta muhasebe işlemleri, iade işlemleri, resmi belgelerin sunulması gibi çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu noktada saha satış otomasyon sistemlerinin firmalar adına büyük avantajlar sağladığından bahsedebiliriz. Satış ekiplerinin çalışmalarını tamamlarken kullandıkları en önemli araçlar aşağıdaki gibidir.

 • Müşteri yönetimi
 • Hedef yönetimi
 • Fırsat yönetimi
 • Aktivite analizleri
 • Ekip performans yönetimi
 • Mobil asistan
 • Bayi kanal yönetimleri

 

Yazar: admin

Bir yanıt yazın