Dijital dönüşüm yolculuğunuzda sizinle birlikteyiz! Logo ürünleri ile iş süreçlerinizi kolaylaştırıyor, işinizi büyütmeniz için yenilikçi çözümler sunuyoruz.
Çap Teknoloji > Blog > Uncategorized > E-fatura Nedir? Nasıl Düzenlenir?
  • admin
  • Uncategorized
  • Yorum yapılmamış

E-fatura Nedir? Nasıl Düzenlenir?

E-fatura, dijital entegrasyon süreçleri ile birlikte işletmelerin daha verimli ve kaliteli sonuçlar elde etmesi adına tercih edilen çözümlerden bir tanesidir. Fatura kesmek, işlemek ya da iptal etmek gibi süreçlerin tamamını kapsayan elektronik fatura süreçlerinde amaç tamamen dijital dönüşüme ayak uydurmaktır. Tabii dijitalleşmeyi sağlarken hem kurumsal hem de toplumsal manada ciddi kazanımların da ortaya çıkması mümkündür.

Siz de işletmeniz için elektronik fatura ayrıcalıklarını yakalamak ister misiniz? O halde yapmanız gereken sadece e-faturanın ne olduğu ve nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda detaylara daha yakından bir göz atmak olmalıdır. Şimdi hazırsanız e-fatura nedir? sorusuna cevap verelim.

E-fatura Nedir?

Elektronik Fatura kavramının kısaltması olarak bilinen e-fatura, faturaların kâğıt israfını önlemek ve dijital dönüşümle faturalandırma süreçlerini kolaylaştırmak adına tercih edilmesidir. Bu çerçevede amaç daima faturalardan kaynaklanabilecek problemleri ortadan kaldırmaktır.

Vergi Usul Kanunu kapsamında düzenlenen faturalarla alakalı bütün zorunluluklar e-fatura için de aynen geçerlidir. Bu nedenle de e-faturaların tek farkı dijital ortamda hazırlanmış olması ve israfı önlemesidir. Kâğıt israfını önlemesinin yanı sıra zaman kayıplarının da önüne geçer. Dakikalarca uğraşılarak hazırlanacak olan bir kâğıt faturanın aksine e-faturayı düzenlemek birkaç saniye alacaktır.

E-Faturaya Geçiş için Şartlar Nelerdir?

E-fatura, son yıllarda kolaylık ve yüksek performans elde etmek adına tercih edebileceğiniz oldukça avantajlı seçeneklerden bir tanesidir. Peki, elektronik faturaya geçiş konusunda nasıl bir yol haritası izlenmesi gerekmektedir?

Şahıs Şirketi, Limited Şirketler ve Anonim Şirketler e-fatura mükellefi olarak işlemler yapabilir. Fakat bu özellikleri taşıyan her şirket e-faturayı kullanamaz. Bunun için belli başlı koşulların karşılanması gerekmektedir. Aşağıda e-fatura mükellefi olabilmek adına gerekli koşulları inceleyebilirsiniz.

  • Son 2 hesap döneminde gerçekleşen brüt satış miktarının en az 5 milyon TL tutarında olması,
  • EPDK lisansının bulunması,
  • İnternet aracılığıyla reklam veren kurum olunması,
  • Özel Tüketim Kanunu Ek III listesinde bulunan malları üreten, inşa ya da ithal eden firmalar,
  • İnternet aracılığıyla satış yapılmasına aracılık eden işletmeler.

Yukarıdaki koşullardan 1 tanesini sağlayan işletmeler için e-fatura süreçlerini başlatmak mümkündür. Peki, bu süreç nasıl gerçekleşir? İşte e-faturaya geçişte sizi bekleyen aşamalar.

E-Fatura Başvuru Aşamaları

Elektronik fatura kullanmak istiyorsanız öncelikli olarak sistemin gerekliliklerini yerine getirmelisiniz. Bu çerçevede adım adım ilerleyerek hem fatura için sisteminizi hazır hale getirirsiniz hem de sorunsuz bir sürece imza atma şansı elde edersiniz.

Mali Mühür

Elektronik fatura mükellefi olmak için öncelikli olarak GİB’in şart koştuğu mali mührü almalısınız. Kamu Sertifikasyon Merkezi aracılığıyla verilen bu mühür elektronik işlemlerde süreçleri kolaylaştırmaktadır.

E-Fatura Başvurusu

Elektronik fatura kullanma arzunuzu ileterek bu konuda gerekli işlemlerin başlatılmasını talep edebilirsiniz. Sorgulama ekranında başvurunuzla alakalı durumu da değerlendirebilirsiniz.

E-Fatura Aktivasyonu

Elektronik fatura oluşturacağınız zaman bir problemle karşı karşıya kalmamak adına aktivasyon işlemlerini gerçekleştirmeniz şart. Bu çerçevede fatura düzenleme sürecine hazır hale gelebilirsiniz.

Logo ile E-fatura Düzenleme

Fatura kesmek her vergi mükellefinin en büyük sorumluluklarından bir tanesidir. Bu nedenle de vergi mükellefi olarak fatura entegrasyonunu sağlamak ve müşterilerinizin alışverişlerini belgelendirmek şarttır. Logo, e-fatura süreçlerinde ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlar. Özellikle de kolay kullanılabilen sistemi sayesinde kalite odaklı bir yaklaşımı ortaya koyar. Siz de logo ile e-fatura entegrasyon sürecine adım atmak mı istiyorsunuz? O halde bizimle iletişime geçerek süreç hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir yanıt yazın