Dijital dönüşüm yolculuğunuzda sizinle birlikteyiz! Logo ürünleri ile iş süreçlerinizi kolaylaştırıyor, işinizi büyütmeniz için yenilikçi çözümler sunuyoruz.
Çap Teknoloji > Blog > Dijital Dönüşüm > CRM Sistemleri Nedir? Nasıl Kullanılır?
 • admin
 • Dijital Dönüşüm
 • Yorum yapılmamış

CRM Sistemleri

CRM, Customer Relationship Management kelimelerinin kısaltılmış halidir. Customer Relationship Manamengt ise Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamına gelmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve rekabet koşullarının farklılaşması ile birlikte firmalar ürün odaklı yönetimin yerine müşteri odaklı bixr yönetim uygulamaya başlamışlardır. Bunun dışında özellikle üretim maliyetlerinin artması, firmaların bireysel satışa yönelmelerine ve var olan pazarlama kanallarını çok daha etkin bir şekilde kullanmalarına ön ayak olmuştur. Bu noktada karşımıza CRM yani, Müşteri ilişkileri Yönetimi kavramı çıkmaktadır. CRM’in sık sık talep görmesinin en önemli nedeni firmaların müşteri odaklı bir yaklaşım sergilemelerine neden olmaktadır. CRM çalışmalarının firmaların başarısındaki payının da oldukça büyük olduğunu rahatlıkla ifade edebilmek mümkündür.

CRM, büyük holdinglerden küçük işletmelere kadar pek çok firmanın satışlarını, karlılığını ve başarısını arttırabilmek için başvurdukları yazılımları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Müşteri ilişkilerinde etkinliği ve verimliliği sağlayabilmek için müşterilerin dinlenmesi ve bu doğrultuda satış için çeşitli stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir. CRM yazılımları ise bu amaçları gerçekleştirebilmek için kullanılan yazılımlardır. CRM yazılımları, var olan yazılımların korunabilmesi için potansiyel müşteriye ulaşılmasını ve yeni müşteri kazanılmasını sağlarken var olan müşterilerin sadık müşteriler haline gelmesini de sağlamaktadır. Peki, CRM yazılımlarının diğer faydaları nelerdir?

CRM Yazılımlarının Firmalara Sağladığı Faydalar

CRM yazılımlarının firmalara sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. Bu faydaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • CRM yazılım çözümlerinin firmalara sağladığı en önemli avantaj, karlılığı arttırmasıdır. CRM yazılım çözümleri ile müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati sağlandığı için dolayısıyla firmaların karlılığı da artmaktadır.
 • CRM yazılımları; firmaların müşterilerini dinleyen, anlayan ve isteklerine hızlı bir şekilde cevap veren yazılımlardır. Bu da CRM yazılımları, firmaların müşterileri ile çok daha başarılı iletişim kurabilmesini sağlamaktadır.
 • CRM yazılımları, firmaların yeni müşteriler kazanmasını sağlamaktadır. Günümüzde rekabet koşulları çok zorlu olduğu ve bir ürünü üreten birden fazla marka bulunduğu için yeni müşteri kazanımı biraz zor olabilmektedir. Bu doğrultuda CRM yazılımları, firmaların yeni müşterilere kolay bir şekilde ulaşabilmesini sağlamaktadır.
 • CRM yazılımları, firmaların var olan müşterilerini sadık hale getirmelerini sağlar. Çeşitli etkinlikler ve çözümler yöntemi ile var olan müşteriler, çok daha sadık ve devamlı hale getirilmektedir. Bu da dolayısıyla firmaların başarısını ve karlılığını arttırmaktadır. Unutmamak gerekir ki bir firmanın elde ettiği karın %80’i, müşterilerinin %20’sinden kazanılmaktadır.
 • CRM yazılım çözümleri, çalışanların da çok daha başarılı bir performans göstermelerini sağlar. Bu sayede çalışanlar, müşterileri ile daha iyi bir iletişim kurarak daha büyük başarıla elde edilmektedir.

Yukarıda ki faydalar doğrultusunda CRM yazılımlarını seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Peki, bu noktalar nelerdir?

CRM Yazılımlarını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CRM yazılımlarından tercih yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • CRM yazılımlarını seçerken ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. İhtiyacınızın olmadığı özelliklere sahip bir CRM yazılımı seçerek yok yere para ödemeniz gerekebilir.
 • CRM yazılımlarını tercih ederken hedeflerinizi de belirlemeniz gerekmektedir. Potansiyel müşterileri takip etme, müşteri tabanını takip etme, fırsatları ve kapanış oranlarını izleme, süreç yönetimi gibi hedeflerden kendiniz için en uygunu seçip buna yönelik bir CRM yazılımını tercih etmelisiniz.
 • CRM yazılımlarını kullanacak personelinizi net bir şekilde belirlemelisiniz. CRM yazılımı kimin tarafından ya da kaç kişi tarafından kullanacak? Bu soruya cevap vermeniz CRM tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar arasında yer alıyor.

Eğer sizin de CRM yazılımlarından birine ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçerek en başarılı ve en profesyonel CRM yazılımlarına sahip olabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir yanıt yazın